Svet-Stranek.cz
Štýrský brakýř - Bonye zTřešňové zahrady (zakladatelka chovu)
Chovatelská stanice z Čenské rokle

Standart FCI:Štýrský brakýř - Bonye zTřešňové zahrady (zakladatelka chovu)

Standart FCI

Štýrský brakýř je vášnivý, houževnatý a nepoddajný lovecký pes, pevný a odhodlaný stopař. I v dnešní době se chová ponejvíce pro lov.
ANGLICKÝ NÁZEV: angl.: Styrian coarse-haired Hound; něm.: Steirische Rauhhaarbracke; čes.: Štýrský brakýř

PŮVOD:
Štýrský brakýř je plemenem, jehož práce není zaměřena pouze na lov, ale velmi často pouze na sledování zraněné zvěře v nepřehledném a obtížném horském terénu.
Průmyslník ze Styria, pan Carl Peintinger, ho začal chovat v roce 1870, a to zkřížením fenky Hely, jež byla z plemene Hanooverského barváře a psa plemene Istrijského hrubosrstého honiče, kteří byli vynikajícími co do loveckých kvalit i vzhledu. Nejlepší štěňata z tohoto vrhu se stali základem pro toto plemeno, v jehož chovu se od této doby pokračovalo. V roce 1890 bylo šlechtění plemene dokončeno a formálně uznáno. Jeho tvrdá a hrubá srst jej činí velice odolným proti nepřízni a nevlídnostem počasí.
POPIS:
Štýrský brakýř je pes střední velikosti a silných svalů, s vážným, ne však nepřátelským či zlým výrazem. Lebku má lehce okrouhlou, s dobře vyvinutým týlem a jasným stopem. Nos má černý, čenich silný a rovný. Rty nejsou svěšené. Oči mají duhovku zbarvenou hnědě. Uši má ne příliš velké, ploše přiléhající, pokryté jemnými chloupky. Krk je silný, ne příliš dlouhý. Záda má rovná a široká. Hruď je široká a hluboká. Ocas má středně dlouhý, u kořene silný, dobře osrstěný, nikdy není zkroucený, je nošený nahoru v nepatrně srpovitém zatočení, je kartáčovitý a bez chocholu. Přední končetiny má rovné a svalnaté, dobře zahnuté. Tlapky jsou ne příliš velké, s dobře klenutými prsty blízko u sebe a tvrdými, ne příliš velkými polštářky. Pohyb je pružný a chůze elastická.
VÝŠKA:
Štýrský brakýř má v kohoutku 45 až 53 cm.
Pes má s kohoutku 47 až 53 cm.
Fena má v kohoutku 45 až 51 cm.
VÁHA:
Štýrský brakýř váží v rozmezí 15 až 18 kg. (Standard FCI hmotnost neuvádí.)
SRST:
Štýrský brakýř má hrubou srst, ne střapatou nebo chundelatou, je bez lesku, je drsná a hrubá. Zbarvení je červené a srnčí. Bílá značka na hrudi je povolena.
CHARAKTER:
Štýrský brakýř je vášnivý, houževnatý a nepoddajný lovecký pes, pevný a odhodlaný stopař. I v dnešní době se chová ponejvíce pro lov.
PÉČE:
Štýrský brakýř potřebuje dostatek pravidelného pohybu, dlouhé procházky a pravidelnou zátěž. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Štýrský brakýř se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1.2. – Honiči střední velikosti.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BS
ČÍSLO STANDARDU:
62/ 18. 06. 1996 (Velká Británie)
návštěvníků stránky
celkem44 405